Obilježavanje Svjetskog dana osoba s Down sindromom
Autor: Đuro Rađa, 21. 3. 2019.

U četvrtak 21. ožujka učenici i učiteljice PŠ Hižanovec obilježili su Svjetski dan osoba s Down sindromom. Za tu priliku obukli su različite šarene čarape i kroz kratko predavanje naučili nešto o osobama s Down sindromom.

Down Syndrome International je službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom. Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju, trisomiji, 21. kromosoma. Svjetski dan sindroma Down prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine, a mnoge organizacije širom svijeta pridružit će se ovoj proslavi kroz razne događaje i aktivnosti, tako da se današnji datum obilježava u cijelom svijetu. Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška, a nastaje u trenutku začeća.

Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. Na 21. paru kromosoma otkrio je još jedan kromosom viška, umjesto 2, tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Ime Down potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju.

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u društvo. U Hrvatskoj danas živi oko 1.800 osoba s Down sindromom, u našoj županiji ih je 80, a u vinkovačkoj udruzi Bubamara broje 23 člana s ovim sindromom. Stoga će u organizaciji Rotaract kluba Vinkovci večeras u 20 sati u Excellent pub-u biti održana prva donacijska večer povodom Svjetskog dana osoba s Down sindromom.

Obilježavanje Svjetskog dana osoba s Down sindromom
Autor: Đuro Rađa, 21. 3. 2019.