POGORŠANA EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA - DODATNE NAPOMENE
Autor: Darko Zvonar, 22. 6. 2020.

Posljednjih nekoliko dana zaredom  povećan je broj osoba zaraženih Covidom 19, a pojavljuju se novi slučajevi zaraze u sve većem broju županija. Na  dan 13. 3. 2020., kada je održavanje nastave prekinuto u školama i nastavljeno na daljinu, bilo je znatno manje oboljelih i dnevno zaraženih (taj dan 5 novooboljelih i 32 ukupno). Iako je broj oboljelih i novo zaraženih veći nego tada, trenutno nema novih napomena i uputa nadležnog ministarstva ili stožera vezanog za sadašnju situaciju i rad škola. Došlo je do značajnog opuštanja, održavanja brojnih većih okupljanja na kojima se nisu uvijek poštovale osnovne propisane higijenske mjere, fizička udaljenost, potreba nošenja maski, vođenje evidencije. Time se u stvari umanjuju napori oko provedbe propisanih mjera koje se odnose na dolazak i boravak djece u školi jer van nje u značajnoj mjeri dolazi do nepridržavanja mjera i rizika za mogućnost širenja zaraze, posebno sudjelovanjem u većim okupljanjima i kontaktima među širim krugom poznatih ili nepoznatih osoba. Vidjeli ste i informacije da je prethodnih dana u dvije škole u Hrvatskoj potvrđeno dvoje zaraženih učenika iz obitelji ranije oboljelih, a bilo je i vrlo neodgovornog postupanja i negiranja potencijalne mogućnosti da je i dijete zaraženo te je isto poslano u školu.

Shodno navedenom molimo vas da, kao i do sada, u cilju zdravlja vas i vaše djece, vodite računa o potencijalnim rizicima i potrebi poštivanja mjera distanciranja i zaštite. Posebno, kako je prije navedeno, obratite pažnju na manifestaciju pojedinih simptoma, ali i mjesta i zbivanja u kojima ste vi i vaše dijete sudjelovali prethodnih dana.

Vjerujemo da će ovi posljednji dani nastave proći brzo i bez poteškoća. Ukoliko imate sumnji ili nesigurnosti konzultirajte se sa učiteljicama i obiteljskim liječnicima, a u slučaju uočenih bilo kojih od simptoma te eventualnih sumnji da se je  boravilo u blizini osoba koje bi trebale biti u izolaciji ili boluju od zaraznih bolesti obavezno obavijestite školu i nadležnog liječnika te ne dovodite i ne šaljite dijete/djecu u školu bez obzira ima li samo jedna osoba ili dijete ili više njih u obitelji uočene simptome. Napomenuli smo da dijete treba ostati kod kuće ako ima simptome i drugih zaraznih bolesti.

Ostanak djeteta kod kuće preventivno zbog sumnje ili eventualne manifestacije pojedinih simptoma moći će se, kao i do sada, opravdati ispričnicom roditelja ili liječnika.

Navedeno se odnosi i na učenike predmetne nastave i njihove roditelje u situaciji kada će se dolaziti u školu radi upisa u srednje škole, vraćanja udžbenika i tableta te preuzimanja svjedodžbi.

Hvala vam na razumijevanju! Kako se stalno oglašava i potiče putem medija - budimo odgovorni i čuvajmo sebe i druge!