ZA UČENIKE I RODITELJE - NASTAVA NA DALJINU, PROLJETNI ODMOR
Autor: Darko Zvonar, 8. 4. 2020.

Dragi učenici! Poštovani roditelji! Pred nama je najveći kršćanski blagdan. Uz njega, kalendarom rada uvijek je bio planiran i proljetni odmor učenika. Ove godine, promjenom kalendara, proljetni odmor traje kraće (od Velikog petka do Uskrsnog ponedjeljka). Dakle, nastava ovaj tjedan završava sutra na Veliki četvrtak. Ovaj tjedan, kako ste vidjeli u obavijestima i uputama vaših razrednika i učitelja, tjedan je ponavljanja, ispunjavanja obveza koje neki učenici u prethodnim tjednima nisu izvršili, utvrđivanja poteškoća u radu i priprema za nastavak rada nakon Uskrsa u kojem će se provoditi i vrednovanje  učenika prvenstveno u cilju poticanja na učenje, razvoja samostalnosti i odgovornosti za potrebu redovnog vlastitog rada, a na temelju uputa i preporuka Ministarstva znanosti i obrazovanja. Uvidjeli ste i sami da se i ovim tjednom za ponavljanje, planiranje i pripremanje daljnjeg rada ne inzistira samo na daljnjoj obradi cjelokupne širine sadržaja kako to po programima slijedi te nakon toga redovnog ocjenjivanja, kako je to bilo prije nastupa ove situacije, već se nastoji u izvanrednim okolnostima omogućiti da se usvajanjem izdvojenih bitnih sadržaja pojednostavi i omogući svima lakše usvajanje ishoda učenja i završetak ove nastavne godine. Pri tome opet treba naglasiti da je tu najvažnija što redovitija aktivnost učenika. Učitelji u tome imaju iznimno razumijevanje za sve poteškoće koje mogu otežati ovakav način rada koji je nov koliko vama toliko i nama. Osim rijetkih situacija u kojima se preporuča ili ne može drugačije izvesti određena aktivnost, od učenika se ne traži da potvrde odmah po objavi svoju nazočnost ili izvrše zadaće u stvarnom vremenu prema važećem rasporedu. To znači da se uvažava da će učenik pogledati sadržaj tijekom dana, potvrditi to, a zadaće izvršiti prema navedenom ili dogovorenom roku koji je stvarno dovoljan za traženo i omogućava učeniku, a i roditelju koji ga potiče i potpomaže u radu, da si planira svoje vrijeme za izvedbu zadaća do navedenog roka uz ostale obveze. I tada su moguće određene poteškoće, ali u tom slučaju treba kontaktirati učitelje ili razrednike, objasniti razloge i zatražiti dodatne upute i pomoć. Stalna komunikacija je važan aspekt u poboljšanju uspjeha kroz rad na daljinu. Stoga su učitelji, a posebno razrednici, a navedeno pratimo i naš pedagog i ja, analizirali vaše aktivnosti tijekom prethodna tri tjedna uvažavajući i određene otežavajuće okolnosti u provedbi ovakvog oblika rada. O tome ste ili ćete biti obaviješteni u svojim razrednim grupama, kao i zamoljeni i upozoreni na potrebu što redovitijeg rada jer vaša aktivnost će u daljnjem radu biti važan element u ocjenama koje ćete dobivati do kraja nastavne godine. Morat će se kontaktirati i roditelje nekih učenika koji po cijeli tjedan ne potvrde da su vidjeli zadaće i upute, a i ne izvrše ih. To je slično kao da tjedan dana nisu bili u školi, a ne znamo zašto. Znamo da nemaju svi laptop i brzi Internet, da ima više učenika u kući i ne mogu svi u isto vrijeme rješavati obveze, da ne mogu roditelji uvijek biti tijekom cijelog dana uključeni u pomoć u radu. Za to, kako smo naveli, imamo puno razumijevanja i mislim da ste to uvidjeli. Molimo stoga da to učenici poštuju i pokažu razinu odgovornosti aktivnim sudjelovanjem u virtualnim učionicama, a roditelji da ih u tome potiču i opominju, a svakako da se traži pomoć ili savjet i obavijesti o eventualnim poteškoćama! Vjerujemo da ćete sve što još trebate, uspjeti izvršiti i biti spremni za nastavak rada od utorka, 14. 4.

Konkretno o aktivnostima, pojedinačnim zalaganjima i potrebama za većim angažmanom te eventualnim poteškoćama zbog kojih su neki vrlo neaktivni obraćaju vam se redovito, a još i sada naglasit će i vaši razrednici, kao i naš pedagog. Budite vrijedni! Zaključne ocjene izvodit će se na temelju dosadašnjeg rada, ali i vaših aktivnosti u nastavi na daljinu do kraja nastavne godine.

Eto dragi učenici i roditelji, da vam ne oduzmem cijeli period ovog skraćenog odmora u čitanju ovih objava, jer bit će ih i od razrednika i pedagoga u razrednim grupama, želim vama i svim vašim ukućanima u svoje osobno ime i u ime svih radnica i radnika naše škole svako dobro povodom Uskrsa, obilje zdravlja, mira i razumijevanja! Našim redovnim radom brže će, a poštivanjem mjera i odgovornim ponašanjem lakše će i sigurnije proći ova situacija. Sretan Uskrs!