Obilježavanje mjeseca borbe protiv ovisnosti
Autor: Đuro Rađa, 22. 12. 2016.

I ove su se školske godine provodile različite aktivnosti u našoj školi, usmjerene na preventivne programe odn. borbu protiv različitih oblika ovisnosti između 15. studenog i 15. prosinca. Upravo smo četvrtak, 15. prosinca odabrali kako bismo učenicima  i učiteljima predmetne nastave pokazali rezultate rada pedagoga škole Milenka J. i vjeroučiteljice Kristine K. Pedagog je na početku predstavio sve aktivnosti, projekte i radionice koje provodi među učenicima viših razreda.

Predstavljeni su i rezultati anonimne ankete koju su proveli učenici sedmog razreda Ana Orak i Martin Mikov u svom i u osmom razredu, a obuhvaćala je pitanja o pušenju, alkoholu i drogi, tj. o tome koliko je i na koji način prisutna pojedina ovisnost među njima i u njihovim obiteljima. Pedagog je osim te ankete predstavio i rezultate ankete o prisustvu nasilja među učenicima u našoj školi koja je provedena u svim razredima predmetne nastave.

Rezultati anketa bili su zanimljivi, no i pomalo zabrinjavajući, a prema njima sredstva ovisnosti su dosta učestala u obiteljima naših učenika, te kao takva dostupna su i njima. Što se tiče nasilja u školi, oko 20 % učenika je doživjelo neki oblik nasilja i ne osjeća se sigurno za vrijeme boravka u njoj. Svaki djelatnik i učenik škole trebali bi se pobrinuti za to da se do slijedeće šk. godine taj postotak što više smanji, a škola bude mjesto gdje se sva djeca osjećaju prihvaćeno, sigurno i zaštićeno.

Vjeroučiteljica Kristina ispričala je pojedinosti o posjetu dvije djevojke iz Zajednice Cenacolo učenicima sedmog i osmog razreda početkom studenog ove godine. One su svjedočile o svome životu, o odvikavanju te su predstavile život i rad u Cenacolu, o čijem je posjetu ranije pisano na webu škole.

Učenice sedmog razreda Ana Orak i Nikolina Šilinić predstavile su plakat o alkoholu. Izradile su ga na satu vjeronauka zajedno sa svojim prijateljima iz razreda, a zatim je Šimun Šabijan iz istog razreda predstavio PPT prezentaciju o najčešćim ovisnostima. Autor prezentacije bio je Martin Mikov.

Na kraju, svima okupljenima obratio se ravnatelj Darko Zvonar  još jednom naglasivši važnost samopouzdanja kod učenika, razgovora unutar obitelji, iskrenosti i izbjegavanja rizičnih situacija, jer ih one mogu vrlo brzo dovesti do velikih problema iz kojih je onda kasnije teško izaći.

Fotografije i tekst: Kristina Kožić

Priloženi dokumenti: