PROJEKTNI DAN U MJESECU BORBE PROTIV OVISNOSTI
Autor: Đuro Rađa, 12. 1. 2015.

U ponedjeljak, 17. studenog 2014. g. u našoj smo školi na poseban način obilježili mjesec borbe protiv ovisnosti, koji se svake godine različitim aktivnostima obilježava u školama diljem Hrvatske.

Mi smo ove godine, osim uobičajenih preventivnih aktivnosti koje provodi pedagog škole, razrednici na satovima razrednika, te Policijska uprava svojim programima, odlučili na jedan nov i kreativan način upozoriti na opasnosti koje krije ulazak u svijet alkohola, pušenja i droge.

Naime, svake se godine na satovima vjeronauka progovara o navedenim temama, no sve češće se spominju i ostali oblici ovisnosti kao što su internet, facebook, surfanje, igrice i slično. Sve te aktivnosti na koje mladi troše sve više vremena udaljuju ih od drugih ljudi, slabi im sposobnost komunikacije i socijalnih vještina, slabi njihov uspjeh u školi i postaju na neki način „robovi“ tih uređaja.

Naši su učenici prepoznali navedene opasnosti i te teme su ih potakle na kreativno likovno, informatičko i dramsko – scensko izražavanje. Jedan određeni broj učenika sedmih razreda izradio je tri zanimljiva plakata kojima su jasno poručili da pušenju, drogama i alkoholu treba jasno reći „NE“! Izložili smo ih na pano u hodniku škole. Anamarija Babok, Lucija Premelč i Petra Šatvar izradile su tri zanimljive i poučne prezentacije koje smo također sa zanimanjem pogledali.

Najveće zanimanje ipak je izazvao igrokaz pod nazivom „Moramo nešto učiniti“. Tekst igrokaza učenici su sami napisali, a vjeroučiteljica Kristina Kožić preradila ga je za dramatizaciju i uvježbala glumce kako bi ga izveli pred višim razredima škole i učiteljima odn. učiteljicama te ravnateljem i pedagogom škole. Tema igrokaza je tipična obiteljska situacija u kojoj su roditelji primijetili neke promjene kod svoje djece povezane sa ovisnostima i postavljaju si pitanje kako im pomoći da se tome odupru i nastave zdravo i sretno odrastati. Na scenu stupa i djed koji je također zabrinut za svoje drage unuke… Glumci su bili: Patricija Kos, Petra Šatvar, Petar Somođi, Sebastijan Šabijan i Mario Šturbek. Gledatelji su ih nagradili velikim pljeskom i doista su nas sve oduševili svojim nastupom. Na kraju nam se i naš ravnatelj obratio prigodnim riječima i podržao naš mali projekt.

Tako smo u blagovaoni škole unutar jednog školskog sata učenicima predmetne nastave pokušali skrenuti pažnju na opasnosti koje na njih vrebaju i na težinu posljedica koje donosi bilo kakav oblik ovisnosti. Prema reakcijama učenika i predmetnih učitelja, te ravnatelja i pedagoga ovakav način obilježavanja pojedinih važnih dana odn. događaja u godini mogao bi ubuduće postati praksa u našoj školi, a to je i jedan od načina da se učenici imaju priliku kreativno izraziti i pokazati svoje talente na dobro svih nas.

Priloženi dokumenti:
SAM_3747.JPG (195.86 KB)