JEDNODNEVNI IZLET UČENIKA RAZREDNE I PREDMETNE NASTAVE
Autor: Ana Derdić, 30. 4. 2013.

Pozivamo sve učenike na jednodnevni izlet u Zagreb, u srijedu 29. svibnja u organizaciji Varaždin toursa. Za učenike razredne nastave planiran je posjet Muzeju grada Zagreba i Zoološkom vrtu, dok će učenici predmetne nastave obići Tehnički muzej, a potom se pridružiti mlađima u ZOO vrtu. Po dolasku u Zagreb obići ćemo sve najvažnije gradske znamenitosti kroz panoramsku vožnju ulicama grada u pratnji licenciranog turističkog pratitelja.

Tehnički muzej, osnovan po uzoru na postojeće velike znanstveno-tehničke muzeje u svijetu, jest složeni muzej znanosti i tehnike koji ima dugu tradiciju izlaganja od davne 1963. godine kada su za javnost otvoreni prvi odjeli – Transformacija energije, Prometna sredstva i Rudarstvo.

Kasnija se zbirka proširila na druge odjele, redom – Nafta, Astronautika s planetarijem, Demonstracijski kabinet Nikole Tesle, Osnove poljodjelstva i Vatrogastvo. Posljednjih je godina postav Muzeja obnavljan i proširivan novim sadržajima.

Čemu je sve služila vatra i kako se od nje obraniti? Koja je važnost ruda i ostalih sirovina za opstanak čovjeka na Zemlji? Kako je nafta preuzela najvažniju ulogu u opskrbi energijom? Koja je važnost izmjere zemlje i kako je stvoren katastar? Da li biste se vozili u prvim svemirskom letjelicama koje su bile lansirane u Svemir? Koji su obnovljivi, a koji neobnovljivi izvori energije? Kako djeluje magnetsko polje ili se pokreće Teslina turbina? Kako su izgledali prvi automobili i vlakovi, tramvaji i brodovi? Koje su alate koristili prvi zemljoradnici i kako su oni izgledali? Koji su velikani hrvatske znanosti zadužili Hrvatsku i Svijet svojim izumima i otkrićima? Sve to i još mnogo drugih zanimljivih stvari saznajte obilaskom Tehničkog muzeja!

Ne samo da ćete vidjeti kako se razvijala znanost i tehnički izumi, nego ćete i sami moći sudjelovati u pokusima i otkriti znanstvenika u sebi. Možda se baš u TEBI krije novi Tesla!

Nikola Tesla i njegov demonstracijski kabinet

Odjel prometa

Legendarna lokomotiva "Samoborček"

Astronautički odjel i planetarij

Rudnik u podrumima Muzeja

Učenici kao pokusni demonstratori u Teslinom kabinetu

Muzej grada Zagreba za najmlađe učenike naše škole približit će im povijesni razvoj grada Zagreba, a posjetom muzeju učenici će se upoznati s crkvenim, povijesnim, gospodarskim, arhitektonskim, kulturno-povijesnim, zabavnim i političkim licem Grada.

Izložene predmete prate i gradske legende koje na zanimljiv način približavaju povijest Grada i najmlađima. Šetnjom kroz Muzej, učenici će se „u malom“ prošetati cijelim gradom, posjetiti njegove najpoznatije znamenitosti, upoznati slavne zagrebačke ličnosti poput operne dive Milke Trnine ili izumitelja penkale Slavoljuba Penkale, a moći će zaviriti i u radnu sobu Augusta Šenoe, jednog od naših najvećih književnika ili skladatelja Ivana pl. Zajca.

Makete gradskih znamenitosti

Starinska kolica i drugi uporabni predmeti

Iskopine u podrumu Muzeja grada Zagreba

Starinski telefon

Zoološki vrt Zagreb u parku Maksimiru - posjet i obilazak brojnih domaćih i egzotičnih životinjskih vrsta.

Most s kamenim lavovima nekada i danas

Odobrenja roditelja potrebno je donijeti razrednicima do 5. svibnja, a novac za izlet do 10. svibnja.